Ako vybrať prípravek proti vypadávaniu vlasov?

Podporte rast vlasov.

Podporte rast vlasov.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Požiadavky

Než sa vrhnete na skúmanie jednotlivých typov výrobkov a účinných látok, ujasnite si požiadavky, aké na liek máte. Zvážte silu účinnosti, na trhu totiž nájdete ako koncentrované séra a ampulky, ktoré sa aplikujú v niekoľko dní po sebe, tak napríklad šampóny, ktoré sú vhodné na dlhodobé použitie.

Zamyslite sa tiež nad dôvodom vypadávania vlasov. Mužov trápi vypadávanie vlasov viac ako ženy. Mužské vypadávanie vlasov má väčšinou na svedomí genetika a zvýšená hladina testosterónu a prejavuje sa kútmi, lysinami a plešatením. Ženy vypadávanie riešia predovšetkým v spojitosti s pôrodom, s hormonálnymi zmenami a s vyšším vekom. Ženám vlasy vypadávajú a slabnú väčšinou rovnomerne po celej hlave. Mužov aj ženy môže trápiť vypadávanie vlasov tiež v dôsledku stresu, zlej životosprávy alebo ako príznak choroby.

Za zváženie stojí tiež problém, ktorý s vlasmi aktuálne riešite. Pokiaľ máte dlhé vysušené vlasy, ktoré sa lámu, ale nevypadávajú s korienkami, budete potrebovať prípravok na posilnenie vlasovej štruktúry. Ak vám nadmerne vypadajú vlasy aj s korienkami, siahnite po prípravku na stimuláciu rastu vlasov.

Mnohé prípravky sú tiež multifunkčné a okrem posilnenia rastu alebo štruktúry vlasov môžu pôsobiť proti nadmernému masteniu alebo napríklad proti lupinám.

Typ vlasov

  • Mastné vlasy sú typické nadprodukciou mazu, vlasy vyzerajú spľasnuto a umastene už v deň umytia a vyžadujú ďalšie umývanie. Preto sú k ich starostlivosti vhodné prípravky, ktoré obmedzujú mastenie, napríklad žihľavový šampón.

  • Normálne vlasy sú ideálom, mastia sa primerane, ale aj ony vyžadujú starostlivosť a výživu. Nič nepokazíte hydratačnými a vyživujúcimi prípravkami.

  • Suché vlasy majú tendenciu sa lámať a chýba im lesk, a preto potrebujú pravidelnú hydratáciu a výživu. Dobrú službu im poskytnú hydratačné masky.

  • Zničené vlasy sú väčšinou vysušené, slabé a lámavé a potrebujú šetrné regeneračné prípravky, ktoré uhladia vlasovú štruktúru a zároveň hydratujú.

  • Zrelé vlasy nielenže strácajú pigment, ale sú jemnejšie, krehkejšie a zároveň náchylnejšie k poškodeniu. Potrebujú hydratáciu, uhladenie a posilnenie vlasovej štruktúry.

  • Farbené vlasy sú oslabené farbením. Starajte sa o nich špeciálnou kozmetikou, ktorá sa postará nielen o zacelenie vlasovej štruktúry, ale aj o ochranu a dlhšiu výdrž farby.

Určenie

Prípravky sa delia aj podľa pohlavia. Prípravky určené len ženám alebo mužom majú iný obal, parfumáciu, ale aj zloženie a účinné látky. Napríklad kofeín je účinným stimulátorom rastu vlasov u mužov, ktorí bojujú s vypadávaním vlasov vplyvom nadmerného množstva testosterónu. Na trhu nájdete ale aj unisex prípravky, ktoré sú vhodné ako pre ženy, tak pre mužov.

Objem/množstvo

Objem, alebo v prípade kapsúl množstvo, vyberajte podľa toho, ako dlho plánujete prípravok používať. Vopred si zistite dobu, po ktorú výrobca odporúča aplikáciu prípravku. Ak sa prípravok aplikuje do dĺžok, vezmite do úvahy aj dĺžku svojich vlasov. Veľkosť balenia vyberajte tak, aby ste ho stihli spotrebovať skôr, než uplynie dátum spotreby. Veľké balenia sú síce ekonomické, ale ak ich nespotrebujete, vlastne nič neušetríte.

Kozmetika po záruke nemusí mať výrobcom deklarované vlastnosti. U neotvorených prípravkov kontrolujte maximálnu dobu spotreby, ktorú nájdete na každom obale. Po otvorení sa zamerajte na údaj na ikonke "téglika". Číslo vám hovorí, koľko mesiacov po otvorení prípravok vydrží. Väčšinou je uvedené 12 M, čo značí 12 mesiacov.

Cena

Za prípravok proti vypadávaniu vlasov môžete zaplatiť menej ako 60 centov, ale aj viac ako 160 eur. Obrovský cenový rozdiel je spôsobený rôznorodou veľkosťou balenia, značkou, kvalitou použitých surovín a koncentráciou účinných látok. Pri nákupe sa skôr než cenou riaďte recenziami používateľov a tiež vezmite do úvahy účinné látky, ktoré sú obsiahnuté v prípravku. 

alpecin liquid

Forma

  • Aktivátor - je koncentrovaný prípravok, ktorý sa aplikuje masážou priamo do pokožky a má za úlohu podporiť rast vlasov.

  • Tonikum - sa väčšinou aplikuje na dennej báze priamo do pokožky a sústredí sa na starostlivosť o vlasovú pokožku. Toniká sa skladajú z rastlinných výťažkov. Účinok tonika podporuje tiež dôkladná masáž vlasovej pokožky počas aplikácie.

  • Sérum - je vysoko koncentrovaný prípravok, ktorý sa predáva buď vo forme ampuliek, kapsúl, alebo malých fľaštičiek s kvapkadlom. Séra sú oveľa silnejšie ako iné prípravky a majú široké využitie. Môžu vlasy hĺbkovo hydratovať, vyhladzovať a obmedziť ich vypadávanie. Séra sa dávkujú po malých množstvách buď do dĺžok, alebo priamo na pokožku hlavy. Väčšinou sú vo forme ampuliek, kapsúl alebo vo fľaštičkách s pipetou. Niektoré séra sa ponechávajú pôsobiť iné je potreba z vlasov vymyť.

  • Maska - pod označením maska ​​na vlasy sa skrývajú krémy, ktoré vlasy intenzívne vyživujú a podporujú ich regeneráciu. Masky sa vmasírovávajú do šampónom umytých a ľahko presušených vlasov. Masku vmasírujte od stredu vlasov a do dĺžok. Na pokožku hlavy liek aplikujte len v prípade, že to výrobca odporúča.

  • Kúra - obsahuje veľa aktívnych látok, ku ktorým patria napríklad rastlinné oleje, proteíny a vitamíny. Kúry obaľujú vlasy neviditeľnou ochrannou vrstvou. Aplikácia kúr sa líši, niektoré sú bezoplachové, iné sa po uplynutí určitej doby zmývajú.

  • **Sprej**- spreje na posilnenie vlasov sú obľúbené pre svoje ľahké zloženie, vďaka ktorému nezaťažujú vlasy, a používajú sa na posilnenie vlasov medzi umytím alebo ako bezoplachová starostlivosť po umytí.

  • Ampulky alebo kapsule - obsahujú vysoko koncentrované prípravky, a preto stačí ich menšie množstvo.

Výrobcovia kozmetiky sú veľmi vynaliezaví, a tak na trhu nájdete aj prípravky proti vypadávaniu vlasov vo forme gélov, pien, emulzií a olejov. Forma, akú zvolíte, záleží hlavne na vašich preferenciách.

vichy aminexil

Zloženie a účinné látky

  • Kofeín je stimulačná látka, ktorá pôsobí na rast vlasov, musí však byť podávaná zvonka, priamo ku korienkom vlasov. Kofeín sa získava z plodov a listov rôznych rastlín, najznámejší z nich je kávovník, kakaovník alebo čajovník.

  • Taurín je organická kyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje aj v ľudskom tele, má regeneračné účinky a podporuje produkciu kolagénu. Taurín má stimulačné účinky na rast vlasov a zvyšuje počet aktívne rastúcich vlasov.

  • Minoxidil predlžuje dobu rastu vlasu (anagénna fáza) a používa sa na liečbu androgénnej alopécie (ochorenie spôsobujúce vypadávanie vlasov a ochlpenia).

  • Aminexil tiež predlžuje dobu rastu vlasov. Spomaľuje tvrdnutie kolagénu a udržiava pružnosť folikulu, tkaniva, ktoré obaľuje vlasový korienok.

  • Stemoxydin reaktivuje vlasové folikuly a stimuluje rast vlasov.

  • V prípravkoch proti vypadávaniu vlasov sa objavujú tiež prírodné zložky, ako sú výťažky z rastlín a bylín. K najznámejším patria výťažky zo žihľavy, šalvie lekárskej, banánu a bazy.

  • Biotín je vitamín zo skupiny B (B7), udržuje vo vlasoch pigment a zlepšuje ich štruktúru.

  • Aminokyseliny (látky obsiahnuté v potravinách živočíšneho pôvodu) sú jednou zo základných zložiek vitálnych vlasov, dodávajú im pevnosť, výživu a lesk. Nemenej dôležité sú aj vitamíny (vitamín C a vitamíny zo skupiny B).

 

biohar

Naše rady a tipy

Ako tieto prípravky používať?

Rôzne typy prípravkov sa používajú rôznym spôsobom. Každý z nich totiž volí inú taktiku. Napríklad šampóny slúžia k bežnému umývaniu vlasov, tinktúry je potreba vmasírovať do pokožky. Niektoré prípravky sa aplikujú hneď po umytí a nechávajú sa vo vlasoch pôsobiť až do ďalšieho umývania, iné sa po niekoľkých minútach zmývajú. Dobre si preto prečítajte, ako daný prípravok aplikovať a riaďte sa tým. V opačnom prípade by ste na svojej vlasovej časti hlavy napáchali viac škody ako úžitku.

Vlasy rastú pomaly. Uvádza sa, že za rok vyrastú zhruba o 15 cm. V prepočte je to 0,3 až 0,5 mm za deň, čo nie je veľa. Preto musíte dať prípravkom, ktoré majú zastaviť vypadávanie vlasov a podporiť rast nových vlasov, čas, a to 1 až 3 mesiace. Po tejto dobe na sebe určite spoznáte, či prípravok zaberá, alebo nie.

Starostlivosť o vlasy

Ak sú vaše vlasy oslabené, vypadávajú a rednú, zamyslite sa aj nad svojou starostlivosťou a dennou rutinou. Je možné, že ich príliš zaťažujete.

  • Vlasom neprospieva, keď sú od rána do večera pod čapicou, kde sa zaparujú.

  • Rovnako tak im nevyhovuje celodenné sťahovanie do copu alebo drdolu. Vlasy sú tak nadmerne namáhané, a keď nie sú v dobrej kondícii, vypadávajú.

  • Nekvalitné kefy s guličkami na koncoch štetín môžu vlasy vytrhávať. Skúste si vlasy prečesať kefou bez guličiek, a ak v ňom bude viditeľne menej vlasov, používajte radšej ten.

Rast a kvalitu vlasov môžete podporiť tiež stravou. Upravte jedálny lístok a zaraďte do neho potraviny bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerály a vyhnite sa drastickým redukčným diétam. Najdôležitejšie látky, ktoré pôsobia na vlasy, sú vitamíny C a vitamíny zo skupiny B: biotín, B2 (riboflavín), B5 (kyselina pantoténová) a vitamín B6 (pyridoxín). Nájdete ich predovšetkým vo vnútornostiach, v mlieku, vajciach, červenom mäse, rybách, celozrnnom pečive, kvasniciach, zemiakoch, banánoch a orechoch. Doprajte si tiež masáž hlavy a pohyb. Pravidelne prekrvovaná pokožka lepšie vyživuje vlasové folikuly, a podporuje tak kvalitu a rast vlasov.

Kedy navštíviť lekára?

Pokiaľ ani po uplynutí 3 mesiacov od začiatku používania vlasových prípravkov nezaznamenáte žiadne zlepšenie alebo len minimálne zmeny, obráťte sa na svojho lekára. Na vine môže byť aj choroba a práve vypadávanie vlasov býva jedným z príznakov. Ďalšou možnou príčinou je nedostatok vitamínov či minerálov v tele. S určením vám pomôže lekár. Chýbajúce zložky potom môžete telu dodať buď vhodne zvolenou stravou, alebo umelo pomocou doplnkov stravy.